Empire of Austenasia

The Foreign Office

The Foreign Office (formerly known as the Ministry of Foreign Affairs) was founded in November 2008 by Act 21, with the purpose of maintaining diplomatic relations with other nations.

The Foreign Office is administered by the Chief Ambassador, who has since 8 October 2017 been His Imperial Majesty the Emperor.

RECOGNITION POLICY: The Foreign Office will not consider non-solicited diplomatic relations with any national or state-like entity which is not a member of the United Nations, the Commonwealth of Nations, the Grand Unified Micronational, the Unrepresented Nations and Peoples Organisation, or the Community for Democracy and Rights of Nations.

Ambassadors

The Empire of Austenasia has diplomats appointed to the following nations, regions and peoples:

  • Ambassador to Algeria: H.E. Akka Bey (since 6 February 2016)
  • Ambassador to Argentina: HRH King Tariq (since 6 February 2016)
  • Ambassador to Australia: H.E. Charlotte Lindstrom (since 30 March 2014)
    • Consul-General at Sydney: The Rt Hon. Sir Hugh McFarlane, KCA (since 13 April 2016)
  • Ambassador to Austria: H.E. Maximilian Brunner (since 11 July 2014)
  • Ambassador to Bangladesh: H.E. Md Ariful Islam Al Muyed (since 1 September 2015)
  • Ambassador to Belgium: H.E. Thibaut Naniot (since 31 August 2015)
  • Ambassador to Bhutan: H.E. Pema Tshering (since 13 August 2015)
  • Ambassador to Brazil: H.E. Sir Lucas Campos, KOB (since 17 March 2012)
  • Ambassador to China: H.E. Danny Zhang (since 26 December 2012)
    • Consul-General in Hong Kong: Ming Him Chu (since 9 December 2014)
  • Ambassador to Croatia: H.E. Drago Plečko (since 23 March 2017)
  • Ambassador to France: H.E. Arsène Salaün (since 10 May 2020)
  • Ambassador to Greece: HRH Prince Aggelos (since 25 April 2017)
  • Ambassador to India: H.E. Professor Sir Sanjib Bhattacharya, KOB, OAO (since 25 August 2018)
    • Consul-General at Ahmedabad: Suneel Mundra (since 13 November 2018)
    • Consul-General at Kolkata: Paul Tapas (since 21 May 2020)
    • Consul at Lucknow: Naman Pandey (since 4 December 2017)
    • Consul-General at New Delhi: Dr. R. N. Kalra (since 9 March 2017)
    • Consul-General in South India: K. Mohan Menon (since 12 April 2019)
  • Ambassador to Indonesia: H.E. Zaim Abdul Azizirrahim (since 20 April 2018)
  • Ambassador to Italy: Lord Vincenzo Alfano, Ph.D (since 2 October 2015)
    • Consul-General in Lombardy: Giuseppe Checchia (since 12 April 2020)
    • Consul-General in Piedmont: Alfredo Mulè (since 16 December 2020)
  • Ambassador to Japan: H.E. Kenichiro Fukui (since 11 June 2017)
  • Ambassador to Lebanon: H.E. Khaled Chehimi (since 11 January 2020)
  • Ambassador to Malta: HM Volfym (since 28 July 2011)
  • Ambassador to Mexico: H.E. Jorge Luis Gallegos Ortiz (since 24 June 2020)
  • Ambassador to Namibia: H.E. Christopher van Wyk (since 22 September 2017)
  • Ambassador to the Netherlands: HG Duke Bradley of Dullahan (since 28 July 2011)
  • Ambassador to Nepal: H.E. Dr. Shyam Khadka (since 5 January 2017)
  • Ambassador to New Virginia: HIM Emperor Jonathan I (since 20 May 2020)
  • Ambassador to Nigeria: H.E. Valentine Nwankwo (since 16 February 2017)
  • Ambassador to the DPR of (North) Korea: H.E. Maximilian Brunner (since 10 January 2015)
  • Ambassador to Pakistan: H.E. Tariq Zubair, CAO (since 3 September 2015)
  • Ambassador to Poland: H.E. Patryk Tomala (since 28 January 2018)
  • Ambassador to Romania: King Ciprian (since 24 December 2011)
  • Ambassador to Russia: H.E. Alexey Semenov (since 13 November 2016)
  • Ambassador to Spain: H.E. Sir Dominic Connolly, KOB (since 12 June 2014)
    • Consul-General at Madrid: Lady Sheila Muñoz Fernández (since 15 December 2020)
  • Ambassador to Sri Lanka: H.E. Naseer Salahudeen (since 25 August 2015)
  • Ambassador to Sweden: H.E. Anders Saltborn (since 13 January 2016)
  • Ambassador to Switzerland: H.E. Fayaz Muhammad (since 17 December 2019)
  • Ambassador to Thailand: H.E. Sirikanlaya Yoskrai (since 12 February 2018)
  • Ambassador to the United Kingdom: H.E. Lee Cant (since 4 February 2017)
    • Consul-General in England: Alfie Smith (since 21 April 2020)
    • Consul in the Isle of Man: Heather Easton (since 17 March 2020)
    • Consul-General in Northern Ireland: Sir Jonny Blair, KOA (since 25 March 2015)
    • Consul-General in Scotland: Lord James Stewart, IKA, OBS et al (since 7 February 2020)
  • Ambassador to the United States of America: Lady Vice Admiral Eryn Lewis, Duchess of Bernardston (since 10 August 2015)
    • Consul in Arizona: Lord Charles Ross, Duke of Occidentia (since 17 March 2019)
    • Consul in California: Sir Riley Small, CAO, OBS (since 6 April 2012)
    • Consul in Colorado: Michael Randall (since 21 March 2017)
    • Consul in Florida: HM King Cameron I (since 3 June 2019)
    • Consul in Georgia: Casper von Navārdia (since 3 March 2020)
    • Consul in Idaho: Isaac Alsop (since 26 December 2012)
    • Consul in Illinois: HG Jackson Morris, Duke of Crystal (since 22 August 2020)
    • Consul in Indiana: Sir Thomas Keister, Bt (since 27 February 2017)
    • Consul in Kentucky: HIH Lord Admiral Joseph Kennedy, Duke of New Royton (since 26 March 2014)
    • Consul in Louisiana: James Scott (since 28 December 2012)
    • Consul in Michigan: HG Aidan McGrath, Duke of Limiport (since 20 August 2020)
    • Consul in Missouri: Dakoda George, SCP (since 22 May 2011)
    • Consul in New Hampshire: Lord Travis Taylor (since 30 December 2017)
    • Consul-General in New York: James Thompson, SCP (since 16 March 2012)
    • Consul in North Carolina: Rev. Sir Arturo Lara, OMS (since 17 February 2020)
    • Consul in Ohio: Lord Grant Hawkins, Count of Greater Hoagland (since 11 April 2014)
    • Consul in Oregon: Mark of Enochtia (since 14 February 2017)
    • Consul in Pennsylvania: Mitchell Shapiro (since 13 March 2018)
    • Consul in Texas: Lord Michael Simpson, Count of Occibrazos (since 17 June 2020)
    • Consul in Washington: HM King Adam I (since 26 April 2014)
    • Consul in Wyoming: Dallin Langford (since 13 September 2016)
  • Ambassador to Uruguay: Luís Felipe da Silva Mateus (since 16 June 2018)



  • H.E. Professor Sir Sanjib Bhattacharya, KOB, OAO has since since 13 August 2015 served as Ambassador-at-Large for the States bordering India, with authority to oversee the diplomatic activity of the Empire in Bangladesh, Bhutan, Nepal, and Sri Lanka, and to supervise any other Austenasian diplomats already stationed in said countries.
  • HRH Prince Aggelos has since 27 July 2018 served as Ambassador-at-Large for Romanity and Imperium, to assist where possible with the promotion of the Roman tradition and with the establishing of relations with nations that are influenced by the Roman Empire.
  • H.E. Tariq Zubair, CAO, has since 7 October 2017 served as Envoy to Talossa.

The Chief Ambassador, Emperor Jonathan I, is automatically responsible for contact with any nations not listed above. If you are interested in becoming Austenasian Ambassador to your own country, nation, people or region, then contact the Austenasian Government at: austenasiapm@gmx.com.

International Relations

International Organisations

The Empire of Austenasia is a member of: 

International Events

The Empire of Austenasia has taken part in the following international events:

Diplomatic Relations

Countries which are allies of Austenasia:

Countries which are protected states of Austenasia:

Countries with which the Empire of Austenasia has signed a currently in force Treaty of Mutual Recognition:

Countries which the Empire of Austenasia also mutually recognises:

Countries which the Empire of Austenasia recognises, and has sent information to regarding our founding and existence:

  • Abkhazia
  • Afghanistan
  • Albania
  • Algeria
  • Andorra
  • Antigua and Barbuda
  • Argentina
  • Armenia
  • Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic)
  • Australia
  • Austria
  • Azerbaijan
  • Bahamas
  • Bahrain
  • Bangladesh
  • Barbados
  • Belarus
  • Belguim
  • Belize
  • Benin
  • Bhutan
  • Bolivia
  • Bosnia and Herzegovina
  • Botswana
  • Brazil
  • Brunei Darussalam
  • Bulgaria
  • Burkina Faso
  • Burundi
  • Cambodia
  • Cameroon
  • Canada
  • Cape Verde
  • Central African Republic
  • Chad
  • Chile
  • China People's Republic of
  • Colombia
  • Comoros
  • Congo, Democratic Republic of
  • Congo, Republic of
  • Costa Rica
  • Cote d'Ivoire
  • Croatia
  • Cuba
  • Cyprus
  • Czech Republic
  • Denmark
  • Djibouti
  • Dominica
  • Dominican Republic
  • Ecuador
  • Egypt
  • El Salvador
  • Estonia
  • Fiji
  • France
  • Finland
  • Gabon
  • Gambia
  • Georgia
  • Germany
  • Ghana
  • Greece
  • Grenada
  • Guatemala
  • Guinea
  • Guinea-Bissau
  • Guyana
  • Haiti
  • Honduras
  • Hungary
  • Iceland
  • India
  • Indonesia
  • Iraq
  • Iran
  • Ireland
  • Israel
  • Italy**
  • Jamaica
  • Japan
  • Jordan
  • Kazakhstan
  • Kenya
  • Kiribati
  • Laos
  • Latvia
  • Lebanon
  • Lesotho
  • Liberia
  • Libya
  • Liechtenstein
  • Lithuania
  • Luxembourg
  • Madagascar
  • Malawi
  • Malaysia
  • Maldives
  • Mali
  • Malta
  • Marshall Islands
  • Mauritania
  • Mauritius
  • Mexico
  • Micronesia
  • Moldova
  • Monaco
  • Mongolia
  • Montenegro
  • Morocco
  • Mozambique
  • Myanmar (Burma)
  • Namibia
  • Netherlands
  • Nepal
  • New Zealand
  • Niger
  • Nigeria
  • North Macedonia
  • North Korea
  • Norway
  • Oman
  • Pakistan
  • Palau
  • Palestine
  • Papua New Guinea
  • Peru
  • Philippines
  • Poland
  • Portugal
  • Pridnestrovian Moldavian Republic (Transnistria)
  • Qatar
  • Romania
  • Russia
  • Sealand
  • Seborga
  • South Ossetia
  • Sovereign Military Order of Malta*
  • Taiwan (Republic of China)
  • United Kingdom**
  • United States of America
  • Uruguay

 

Countries which the Empire of Austenasia recognises, but has had no contact with:

 

  • Equatorial Guinea
  • Eritrea
  • Ethiopia
  • Kuwait
  • Kyrgyzstan
  • Nauru
  • Nicaragua
  • Panama
  • Rwanda
  • Sahrawi Arab Democratic Republic
  • Saint Kitts and Nevis
  • Saint Lucia
  • Saint Vincent and the Grenadines
  • Samoa
  • San Marino
  • São Tomé and Príncipe 
  • Saudi Arabia
  • Senegal
  • Serbia
  • Seychelles
  • Sierra Leone
  • Singapore
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Solomon Islands
  • Somalia
  • Somaliland
  • South Africa
  • South Korea
  • South Sudan
  • Spain
  • Sri Lanka
  • Sudan
  • Suriname
  • Swaziland
  • Sweden
  • Switzerland
  • Syria
  • Tajikistan
  • Tanzania
  • Thailand
  • Timor-Leste
  • Togo
  • Tonga
  • Trinidad and Tobago
  • Tunisia
  • Turkmenistan
  • Turkey
  • Tuvalu
  • Uganda
  • Ukraine
  • Uzbekistan
  • Vanuatu
  • Vatican City
  • Venezuela
  • Vietnam
  • Yemen
  • Zambia
  • Zimbabwe

*The Empire of Austenasia does not recognise either Landashir, Mercia, Pavlov, the SMOM, Venedia, or Volfa as sovereign states, as they do not exercise sovereignty over territory. However, Landashir and Mercia are recognised as sovereign nations, whereas Pavlov, the SMOM, Venedia, and Volfa are recognised as sovereign entities under international law.

**While these countries have not granted official recognition to the Empire of Austenasia, the Empire claims to have received tacit recognition - that is, acts or conduct which, in the absence of any indication to the contrary, can be reasonably interpreted to imply recognition - from them for a variety of reasons.